JULIAN TUWIM

K.I.Gałczyński
Nadleśnictwo Maskulińskie
poczta Ruciane
woj.olsztyńskie

25 lipca 1951

Julianie!

Siedząc nad materiałami do Stwosza, bo robię dla PIW-u poemat Wit Stwosz, odrywam się od roboty na chwilę i całym ramieniem wypisuję Ci gratulacje z powodu nagrody.

Jak inspiracja podleci, wypiszę coś na ten temat publicznie, żeby dać upust i świadectwo radości.

Co słychać ze Snem nocy letniej?

Przy okazji komunikuję uprzejmie, że zrobiłem nowe antybiurokratyczne libretto do Orfeusza w piekle.

Czyby Cię to nie interesowało?

Stefanię i Ewcię pięknie pozdrawiam.

Twój

Konstanty


Anin (tak, bracie — Anin!). Uroń łzę czułości.
1 VIII 1951

Konstanty! Nawskrośpoeto!

Dziękuję Ci za pamięć i miłe słowa. Będę bardzo szczęśliwy, jeżeli zrealizujesz zapowiedź napisania czegoś na temat moich państwowych wawrzynów. Ale przede wszystkim pisz tego Stwosza. Co za wspaniała idea — że   T y   w ł a ś n i e   będziesz o nim szalał piórem! Wydane przez PIW reprodukcje zrobiły na mnie wstrząsające wrażenie — bo przyznam Ci się, że krakowskiego Ołtarza nigdy dotychczas p o r z ą d n i e  nie obejrzałem; nie wiedziałem, że to aż takie cudo.

Z braku czasu (i dla innych powodów istotniejszych) z Teatru Nowego ustąpiłem. Wiem jednak, że się oni tam przygotowują do wystawienia Snu. Jeżeli tylko Poreda nie będzie grał Puka — wszystko będzie w porządku…

Ogromnie ciekaw jestem Twojego Orfeusza, bo Offenbacha uwielbiam, a Ciebie, jak wiesz, „cenię”… Nie wątpię, że kiedyś do Nowego, Odnowionego Teatru wrócę i wtedy tę śliczność zagramy.

Ściskam Cię. Tkliwe pozdrowienia dla Natalii i Twojej Córy

Julian Tuwim

Julian Tuwim odszedł z funkcji kierownika literackiego założonego przez siebie Teatru Nowego z końcem sezonu teatralnego 1950/1951;

Eugeniusz Poreda (1905-1972) — aktor, reżyser, działacz teatralny, został kierownikiem artystycznym Nowego po rezygnacji Juliana Tuwima;

Premiera Snu nocy letniej miała miejsce w Teatrze Nowym 29 IV 1952 roku. Spektakl reżyserował i inscenizował Ryszard Ordyński, a grali m.in.: Benigna Sojecka (Puk), Zygmunt Maciejewski, Adam Mularczyk, Mieczysław Wojnicki, Mieczysław Borowy, Edmund Fidler.