2003 — ROK GAŁCZYŃSKIEGO

W 2003 roku wypadła 50. rocznica śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. 24 stycznia Sejm przyjął uchwałę i ogłosił rok 2003 rokiem tego poety. Uroczystości oraz imprezy rocznicowe odbywać się będą w Wilnie, Krakowie, Szczecinie, Warszawie oraz w Cambridge.

Z inicjatywą ogłoszenia przez Sejm roku 2003 rokiem Gałczyńskiego wystąpił Komitet na rzecz Roku Gałczyńskiego, w którego szeregach znaleźli się m.in.: Kira Gałczyńska — córka poety, Piotr Kuncewicz — Prezes Związku Literatów Polskich, biskup Sawa — prawosławny Metropolita Warszawski, Irena Kwiatkowska, Wojciech Żukrowski, Ludwik Jerzy Kern, Janusz Odrowąż-Pieniążek — prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i dyrektor Muzeum Literatury. Na pomysł ROKU GAŁCZYŃSKIEGO wpadł przed dwoma laty Jacek Zdrojewski, wówczas wiceprezydent Warszawy.

W programie obchodów znajduje się m.in. otwarcie w Muzeum Literatury w Warszawie dużej wystawy monograficznej LIRYKA, ANGELOLOGIA I DAL, koncert bachowski ku czci Poety, nadanie pociągowi relacji Warszawa-Szczecin imienia K.I.G., edycja kaset i płyt z nagraniami wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Nakładem wydawnictwa Czytelnik ukazała sie trzytomowa edycja DZIEŁ WYBRANYCH „Zielonego Poety” z wieloma nowymi pozycjami, jak np. opublikowany po raz pierwszy „Notatnik z Arbeitskomando 800”. W rocznicowym roku ukaże sie też album fotograficzny GAŁCZYŃSKI oraz dwujęzyczny (rosyjski i niemiecki) tom przekładów poezji warszawskiego liryka. Promocja wydawnictw odbędzie się w całej Polsce, a także w Moskwie i Darmstad. Polskie Radio Szczecin przygotowało słuchowisko PORFIRION OSIEŁEK w reżyserii Adama Opatowicza z udziałem m.in. Piotra Machalicy i Zbigniewa Zamachowskiego.

16 lutego ROK GAŁCZYŃSKIEGO został zainaugurowany premierą spektaklu WIECZÓR TEATRALNY Z KONSTANTYM ILDEFONSEM GAŁCZYŃSKIM w reżyserii Ryszarda Majora w szczecińskim Teatrze Polskim — program ułożony z TEATRZYKU ZIELONA GĘć i BALU U SALOMONA.

Krakowskie obchody ROKU KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO zainaugurowano 20 lutego w Akademii Pedagogicznej. W trakcie uroczystości, odbywającej się z udziałem córki poety Kiry Gałczyńskiej, zaprezentowano DZIELA WYBRANE Gałczyńskiego (Czytelnik 2002). Jak poinformował prof. Adam Kulawik, głównym punktem obchodów ROKU GAŁCZYŃSKIEGO w Krakowie będzie grudniowa międzynarodowa sesja naukowa „Życie i dzieło Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego„.

W dniu imienin Konstantego, czyli 11 marca, w pociągu relacji Szczecin-Warszawa noszącym imię poety, przez wagonowe głośniki recytowana będzie poezja Gałczyńskiego, a w specjalnym wagonie prezentowane będą scenki teatralne przygotowane przez Teatr Kameralny na podstawie twórczości Gałczyńskiego.

Teatr Kameralny w Szczecinie pokaże w marcu wieczór WPOEZJOWSTĄPIENIE.

W Krakowie w maju ma się odbyć ILDEFONSJADA, czyli prezentacja twórczości artystycznej szkół, którym patronuje Gałczyński — wspólna zabawa na Rynku Głównym.

We wrześniu Kraków stanie się „swiatową stolicą dorożkarstwa”.

W maju w Wilnie, z którym przez pewien czas związany był poeta, zorganizowane zostaną DNI GAŁCZYŃSKIEGO.

W grudniu zaś w pałacu w Nieborowie, także związanym z poetą, odbędzie się inscenizacja jego poematu BAL U SALOMONA.

Na zakończenie obchodów planowana jest sesja międzynarodowa w Cambridge poświęcona poecie.

Ponadto Stowarzyszenie Lesniczówka Pranie i Muzeum Gałczyńskiego, w Praniu, ogłosiło OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI IM. KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO. Konkurs organizowany jest pod patronatem Ministra Kultury oraz dwumiesiecznika literackiego „Topos”. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 30 sierpnia 2003 r. na plenerowej scenie nad Jeziorem Nidzkim w Praniu. Relacja z imprezy zostanie wyemitowana przez TVP 2.