AKTUALNOćCISzarlatanów nikt nie kocha, Portret muzy, 2014.

Z okazji 110 rocznicy urodzin Konstantego I. Gałczyńskiego, nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazały się wiersze poety w dwóch tomach: Szarlatanów nikt nie kocha oraz Portret muzy. Wydawnictwo zawiera także nigdy wcześniej nie publikowane wiersze poety! Na pierwszy tom skladają się wiersze do 1946 r. (do powrotu poety do Polski) i na drugi — wiersze napisane już w Polsce. Jest to początek edycji Dzieł Wszystkich K. I. Gałczyńskiego, dalsze tomy (proza) przewidziane są na rok 2015.

Więcej . . .

K.I.G.ołajki 2012.

To okazja do wspólnego obejścia 107. urodzin Konstantego I. Gałczyńskiego nie tyle szerokim łukiem, co przypomnieniem jego twórczości w aranźacji Grupy Literackiej Piekary 24 & Przyjaciół. Zaproszeni goście: Hermenegilda K., Osiełek P. oraz Najwspanialszy Pies Wszechświata. Gościnnie Listy z fiołkiem i inne liryki Mistrza przeczyta znakomity w tej roli prof. Bączyński.

Czas: 26.01.2011 (czwartek), g. 20:30
Miejsce: Klub "Niebo", piwnice toruńskiego ratusza

3.03.2011 — Zmarła Irena Kwiatkowska, niezrównana Hermenegilda Kociubińska. Konstanty I. Gałczyński powiedział o niej później: „Lepszej aktorki nie było i nie będzie”.

Więcej . . .

2010 — Nakładem wydawnictwa Iskry wydany został zbiór felietonów K.I. Gałczyńskiego pt. Mydło, czyli radzimy się powiesić. Na łamach „Cyrulika” Gałczyński regularnie, kaźdego tygodnia, publikował prześmiewcze komentarze, szydercze uwagi czy minifelietony odnośnie ówczesnego źycia. Czytelnikowi poety prezentowane są one po raz pierwszy.

Więcej . . .

2010 — Nakładem wydawnictwa Collegium Collumbinum z Krakowa wydana została praca prof. Jolanty Żurawskiej (kierownik Katedry Języka i Literatury Polskiej na Uniwersytecie „L'Orientale” w Neapolu) Gał­czyń­ski i muzyka. Od struktury me­licz­nej poprzez libretta do kompozytorskiej ins­pi­rac­ji. Autorka analizuje strukurę muzyczną poematów Gałczyńskiego oraz prezentuje pełną wersję maszynopisu libretta do operetki Jakuba Offenbacha Orfeusz w piekle.

Więcej . . .

V.2009 — Wydany został Notatnik z Altengrabow K.I. Gałczyńskiego nakładem wydawnictw: ASPRA-JR oraz BELLONA. W pełnej wersji z przypisami i przetłumaczonymi fragmentami łacińskimi, a także z zamieszczonymi rękopisami autora.

Przejdź do strony poświęconej Notatnikowi.

Więcej . . .

26.VIII.2008 — setna rocznica urodzin Natalii Gałczyńskiej. W ramach obchodów zorganizowanych przez Fundację Zielona Gęś im. K.I.Gałczyńskiego odbyła się promocja książki „Książę i kuksańce” oraz wystawa zdjęć Natalii Gałczyńskiej.

Więcej . . .

2007 — Na swojej najnowszej pły­cie wydanej z okazji 25-tej rocznicy u­ka­za­nia się filmu i ścieżki dźwiękowej „Blade Runner” [Łowca androidów] grecki mu­zyk wykorzystał wiersz „Spotkanie z mat­ką” w interpretacji Romana Polańskiego.

Posłuchaj (źródło: Youtube)

Więcej [strona angielska, wszystkie wiadomości od najnowszej, ta jest pod datą December 9, 2007] . . .